Öt város, öt különböző országból, ugyanazon szándék mentén. Az öt városból három: Nottingham (Egyesült Királyság), Tepebasi (Törökország) és Valladolid (Spanyolország) a projektben „mintavárosként” fog össze azért, hogy meglévő eredményeiken alapulva kidolgozzák a „követő” városokkal, Serainggel (Belgium) és Miskolccal egy mások által is alkalmazható tervet. Ez lesz a fenntartható városmegújító modell, amely a közlekedési-, energetikai-, és infokommunikációs szektor együttes válaszát tartalmazza arra vonatkozóan, hogyan lehet egy város „smart”.
Az Európai Bizottság által a 2014-20-as időszakra meghirdetett Okos Városok és Közösségek felhívás első pályázata a REMOUrban volt, amelyben a Miskolc Holding Zrt. révén Miskolc „követő” városként jut lehetőséghez. A nyertes pályázat olyan fejlesztések tervezését teszi lehetővé, amely smart, „okos” technológián és menedzsmenten alapulva eredményezheti a település megújulását, okossá válását és társadalmi innovációját. A program legnagyobb kihívása, hogy úgy kösse össze a technológiát, a település megújulását és a társadalmi innovációt, hogy a kidolgozott terv bármely résztvevő városban alkalmazható, miközben választ kínál az egyedi problémákra és igényekre is. A REMOURBAN e mellett nem csak a résztvevő városoknak, hanem másolhatósága, átültethetősége révén az okossá váló városoknak is általános útmutatóként kíván szolgálni. Tulajdonképpen ez a projekt fő célja. Ez viszont nem lesz egyszerű. Ugyanis a REMOURBAN pályázatban résztvevő mintavárosok és követővárosok jelentős eltéréseket mutatnak a népesség növekedése, a lakhatási igények, az infrastruktúra állapota és a lakossági tudatosság tekintetében. Például Nottingham az első város az Egyesült Királyságban, ahol szigorú környezetvédelmi előírásokhoz kötötték a buszok behajtását a városközpontba. Tepebasi városrésze, Greater Eskisehir lakosságának mintegy harmadát diákok teszik ki. Itt igény és irányelv a kerékpárhasználat növelése. Ezzel szemben az egyik követő városban, Seraingben a népesség idősebb, jelentősen magasabb a nyugdíjasok száma, itt más társadalmi innovációra van szükség. De ami most hátránynak tűnik, ez lehet az előny. A sokféleség vezethet el az általános alkalmazhatósághoz.
Egy jól és általánosan alkalmazható modell kialakítása érdekében a projektpartnerek rendkívül szoros együttműködésére és a komplex feladatok magas szintű koordinációjára lesz szükség, ahogy ez a háromnapos projektindító találkozón is világossá vált minden résztvevő számára. Az általánosság felé mutat, miszerint mindegyik település rendelkezik saját elképzelésekkel a városi fenntarthatóságról és a REMOURBAN erre fog építeni, hogy a lehető legjobban kihasználja a helyi tudást és tapasztalatot. Ehhez bevonja az önkormányzatokat, kutatóintézeteket, nagyvállalatokat és KKV-kat, melyek ismeretei és kapcsolatai szintén hozzájárulnak a közös terv megalkotásához, melyet utána más, „okosodni” akaró városok is alkalmazhatnak. A projektindítón meghatározott elvek és első lépések ezek voltak, amelyek kijelölték a projekt öt évének további útját, amely alatt elkészül az a modell, ami összehasonlítási alap és útmutató lehet az európai városok okos megújulásában, fenntartható fejlődési pályára állítva a városokat.